Captain America: The Winter Soldier Nominated for 11 Saturn Awards

Saturn Awards

The Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films has announced the nominations for this year’s 41st Annual Saturn Awards and a number of comic book based fare are in contention.

Captain America: The Winter Soldier leads the nominations this year with a total of 11, including Best Comic Book-to-Film Release and many others. Interstellar followed with 10 nominations, just ahead of Guardians of the Galaxy with 9 nominations. In television, “The Walking Dead” managed 7 nominations with “Agent Carter” and “The Flash” both receiving three each.

The organization has also created a special category to consider television series which are derived from comic book super heroes – Best Superhero Adaptation Television Series. Filling out this new category are the series “Agent Carter,” “Agents of S.H.I.E.L.D.,” “Arrow,” “Constantine,” “The Flash,” and “Gotham.”

The Saturn Awards have strived to honor film and television in categories which best refllects their genres. The Academy recognizes additional areas of genre entertainment which includes Best Action/Adventure Film, Best Thriller Film, Best Independent Film Release and Best International Film Release. In television, they have such diverse categories as Best Youth Oriented Television Series, Best Superhero Adaptation Television Series, and Best Limited Run Television Series.

This year’s winners will be announced at the 41st Annual Saturn Awards, which takes place on June 25. You can check out the full list of nominations below.

MOVIES

Best Comic Book-to-Film Release:

  • The Amazing Spider-Man 2
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Guardians of the Galaxy
  • X-Men: Days of Future Past

Best Science Fiction Film Release:

  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Edge of Tomorrow
  • Godzilla
  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
  • Interstellar
  • The Zero Theorem

Best Fantasy Film Release:

  • Birdman
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Into the Woods
  • Maleficent
  • Paddington

Best Horror Film Release:

  • Annabelle
  • The Babadook
  • Dracula Untold
  • Horns
  • Only Lovers Left Alive
  • The Purge: Anarchy

Best Thriller Film Release:

  • American Sniper
  • The Equalizer
  • Gone Girl
  • The Guest
  • The Imitation Game
  • Nightcrawler

Best Action / Adventure Film Release:

  • Exodus: Gods and Kings
  • Inherent Vice
  • Lucy
  • Noah
  • Snowpiercer
  • Unbroken

Best Actor in a Film:

  • Tom Cruise – Edge of Tomorrow
  • Chris Evans – Captain America: The Winter Soldier
  • Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
  • Michael Keaton – Birdman
  • Matthew McConaughey – Interstellar
  • Chris Pratt  – Guardians of the Galaxy
  • Dan Stevens – The Guest

Best Actress in a Film:

  • Emily Blunt – Edge of Tomorrow
  • Essie Davis – The Babadook
  • Anne Hathaway – Interstellar
  • Angelina Jolie – Maleficent
  • Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
  • Rosemund Pike – Gone Girl

Best Supporting Actor in a Film:

  • Richard Armitage  – The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Josh Brolin – Inherent Vice
  • Samuel L. Jackson – Captain America: The Winter Soldier
  • Anthony Mackie – Captain America: The Winter Soldier
  • Andy Serkis – Dawn of the Planet of the Apes
  • J.K. Simmons – Whiplash

Best Supporting Actress in a Film:

  • Jessica Chastain – Interstellar
  • Scarlett Johansson – Captain America: The Winter Soldier
  • Evangeline Lily – The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Rene Russo – Nightcrawler
  • Emma Stone – Birdman
  • Meryl Streep – Into the Woods

Best Performance by a Younger Actor in a Film:

  • Elle Fanning – Maleficent
  • MacKenzie Foy – Interstellar
  • Chloe Grace Moretz – The Equalizer
  • Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel
  • Kodi Smit-McPhee – Dawn of the Planet of the Apes
  • Noah Wiseman – The Babadook

Best Film Director:

  • Alejandro G. Innarritu – Birdman
  • James Gunn – Guardians of the Galaxy
  • Doug Liman – Edge of Tomorrow
  • Christopher Nolan – Interstellar
  • Matt Reeves – Dawn of the Planet of the Apes
  • Joe Russo, Anthony Russo – Captain America: The Winter Soldier
  • Bryan Singer – X-Men: Days of Future Past

Best Film Writing:

  • Captain America: Winter Soldier – Stephen McFeely, Christopher Markus
  • Edge of Tomorrow – Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth
  • The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson
  • Guardians of the Galaxy – James Gunn, Nicole Perlman
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro
  • Whiplash – Damien Chazelle

Best Film Editing:

  • Captain America: The Winter Soldier – Jeffrey Ford, Matthew Schmidt
  • Edge of Tomorrow – James Herbert, Laura Jennings
  • Guardians of the Galaxy – Fred Raskin, Hughes Winborne, Craig Wood
  • Interstellar – Lee Smith
  • Unbroken – William Goldenberg, Tim Squyres
  • X-Men: Days of Future Past – John Ottman

Best Film Production Design:

  • Captain America: The Winter Soldier – Peter Wenham
  • Dawn of the Planet of the Apes – James Chinlund
  • The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen
  • Guardians of the Galaxy – Charles Wood
  • Interstellar – Nathan Crowley
  • Into the Woods – Dennis Gassner

Best Film Music:

  • Captain America: The Winter Soldier – Henry Jackman
  • Dawn of the Planet of the Apes – Michael Giacchino
  • Godzilla – Alexandre Desplat
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Howard Shore
  • How to Train Your Dragon 2 – John Powell
  • Interstellar – Hans Zimmer

Best Film Costume:

  • Dracula Untold – Ngila Dickson
  • Exodus: Gods and Kings – Janty Yates
  • Guardians of the Galaxy – Alexandra Byrne
  • Into the Woods – Colleen Atwood
  • Maleficent – Anna B. Sheppard
  • X-Men: Days of Future Past – Louise Mingenbach

Best Film Make-Up:

  • Dawn of the Planet of the Apes – Bill Terezakis, Lisa Love
  • Dracula Untold  – Mark Coulier, Daniel Phillips
  • Guardians of the Galaxy – David White, Elizabeth Yianni-Georgiou
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Peter King, Rick Findlater, Gino Acevedo
  • Into the Woods – Peter King, Matthew Smith
  • X-Men: Days of Future Past – Adrien Morot, Norma Hill-Patton

Best Film Special/Visual Effects:

  • Captain America: The Winter Soldier – Dan Daleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Dan Sudick
  • Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist
  • Edge of Tomorrow – Gary Brozenich, Nick Davis, Jonathan Fawkner, Matthew Rouleau
  • Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicholas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
  • Interstellar – Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott Fisher

Best Independent Film Release:

  • Grand Piano
  • I, Origins
  • A Most Violent Year
  • The One I Love
  • The Two Faces of January
  • Whiplash

Best International Film Release:

  • Bird People
  • Calvary
  • Force Majeur
  • Mood Indigo
  • The Railway Man
  • The Theory of Everything

Best Animated Film Release:

  • Big Hero 6
  • The Boxtrolls
  • How to Train Your Dragon 2
  • The Lego Movie
  • The Wind Rises

TELEVISION

Best Network Television Series:

  • The Blacklist
  • The Following
  • Grimm
  • Hannibal
  • Person of Interest
  • Sleepy Hollow

Best Syndicated / Cable Television Series:

  • 12 Monkeys
  • American Horror Story: Freak Show
  • Continuum
  • Falling Skies
  • Salem
  • The Strain
  • The Walking Dead

Best Limited Run Television Series:

  • Bates Motel
  • From Dusk Till Dawn
  • Game of Thrones
  • The Last Ship
  • The Librarians
  • Outlander

Best Superhero Adaptation Television Series:

  • Agent Carter
  • Agents of S.H.I.E.L.D.
  • Arrow
  • Constantine
  • The Flash
  • Gotham

Best Youth-Oriented Television Series:

  • The 100
  • Doctor Who
  • Pretty Little Liars
  • Supernatural
  • Teen Wolf
  • The Vampire Diaries

Best Actor in a Television Series:

  • Hugh Dancy – Hannibal
  • Grant Gustin – The Flash
  • Andrew Lincoln – The Walking Dead
  • Tobias Menzies – Outlander
  • Mads Mikkelsen – Hannibal
  • Noah Wyle – Falling Skies

Best Actress in a Television Series:

  • Hayley Atwell – Agent Carter
  • Caitronia Balfe – Outlander
  • Vera Farmiga – Bates Motel
  • Jessica Lange – American Horror Story: Freak Show
  • Rachel Nichols – Continuum
  • Rebecca Romjin – The Librarians

Best Supporting Actor in a Television Series:

  • David Bradley – The Strain
  • Laurence Fishburne – Hannibal
  • Sam Heughan – Outlander
  • Erik Knudsen – Continuum
  • Norman Reedus – The Walking Dead
  • Richard Samuel – The Strain

Best Supporting Actress in a Television Series:

  • Emilia Clarke – Game of Thrones
  • Jenna Coleman – Doctor Who
  • Caroline Dhavernas – Hannibal
  • Lexa Doig – Continuum
  • Emily Kinney – The Walking Dead
  • Melissa McBride – The Walking Dead

Best Performance by a Younger Actor in a Television Series:

  • Camren Bicondova – Gotham
  • Maxim Knight – Falling Skies
  • Tyler Posey – Teen Wolf
  • Chandler Riggs – The Walking Dead
  • Holly Taylor – The Americans
  • Maisie Williams – Game of Thrones

Best Guest Performance in a Television Series:

  • Dominic Cooper – Agent Carter
  • Neil Patrick Harris – American Horror Story: Freak Show
  • John Larroquette – The Librarians
  • Wentworth Miller – The Flash
  • Michael Pitt – Hannibal
  • Andrew J. West – The Walking Dead

HOME ENTERTAINMENT:

Best DVD/BD Release:

  • Beneath (IFC Film Release)
  • Blue Ruin
  • Odd Thomas
  • Ragnarok
  • White Bird in a Blizzard
  • Wolf Creek 2

Best DVD/BD Special Edition Release:

  • Alexander: The Ultimate Cut
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug Extended Edition
  • Nightbreed: The Director’s Cut
  • Once Upon a Time in America: Extended Director’s Cut
  • Sorcerer
  • The Texas Chainsaw Massacre: 40th Anniversary Collector’s Edition

Best DVD/BD Television Release:

  • Batman: The Complete Television Series
  • Hannibal: Season 2
  • Merlin: The Complete Series
  • Spartacus: The Complete Series
  • Star Trek: The Next Generation: Season 7
  • Twin Peaks: The Entire Mystery
  • Wizards and Warriors: The Complete Series

Best DVD/BD Collection Release:

  • The Exorcist: The Complete Anthology
  • Halloween: The Complete Collection
  • Stanley Kubrick: The Masterpiece Collection
  • Steven Spielberg Director’s Collection
  • Toho Godzilla Collection
  • Universal Classic Monsters: Complete 30 Film Collection

LIVE STAGE PRODUCTION:

Best Local Live Stage Production:

  • Damn Yankees (3-D Theatricals)
  • Ghost Brothers of Darkland County (Saban Theatre)
  • The Last Confession (Ahmanson Theatre)
  • Pippin (Segerstrom Center for the Arts)
  • Ragtime (3-D Theatricals)
  • Stoneface: The Rise and Fall and Rise of Buster Keaton (Pasadenia Playhouse)
  • The Wizard of Oz (Segerstrom Center for the Arts)